TNC20

from Monday, 8 June 2020 (09:00) to Friday, 12 June 2020 (17:30)
Hilton Metropole (Brighton)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
8 Jun 2020
9 Jun 2020
10 Jun 2020
11 Jun 2020
12 Jun 2020
AM
09:00
Side Meeting - Maria Ristkok (until 17:30) (Hilton Metropole Brighton)
09:00
Side Meeting - Maria Isabel Gandia Carriedo (CSUC) (until 12:30) (Hilton Metropole Brighton)
09:00
Side Meeting -Ms Nicole Harris (GÉANT) (until 17:30) (Hilton Metropole Brighton)
09:00
Side Meeting - Laura Durnford (GÉANT) (until 17:30) (Hilton Metropole Brighton)
08:30
BoF (Birds of a Feather meeting) -Mrs Maria Isabel Gandia Carriedo (CSUC) (until 10:30) (Hilton Metropole Brighton)
08:30
BoF (Birds of a Feather meeting) - Jan Meijer (Unit) Guido Aben (AARnet) (until 10:30) (Hilton Metropole Brighton)
08:30
BoF (Birds of a Feather meeting) - Michael Schmidt (Leibniz Supercomputing Centre) Jule Ziegler (Leibniz Supercomputing Centre) Niels van Dijk (SURFnet) (until 10:30) (Hilton Metropole Brighton)
09:00 --- Morning Coffee ---
11:00
1A (until 12:30) (Brighton)
11:00 Broadcasting in an IP world - Richard Cooper (BBC)   (Brighton)
09:00
4A - Jie An (China Education and Research Network Center) (until 10:30) (Brighton)
09:00 Enhancing customer value of the SURFcumulus cloud proposition - Mr Michel Wets (SURFnet) Mr Carl Reitsma (SURFnet)   (Brighton)
09:00 Expanding the Brazilian NREN to build the National Innovation Network - Fausto Vetter (RNP)   (Brighton)
09:00 Restructuring Norwegian HE&R shared service delivery - Mr Jan Meijer (Unit - The Norwegian Directorate for ICT and Joint Services in Higher Education & Research)   (Brighton)
09:00
4B - Anna Wilson (HEAnet) (until 10:30) (Brighton)
09:00 Funet Campus Network as a Service in University of Helsinki - Matti Saarinen (University of Helsinki / IT Centre) Matti Laipio (CSC - IT Center for Science)   (Brighton)
09:00 User experience and network performance monitoring for CNaaS - Mr Antoine Delvaux (Poznań Supercomputing and Networking Center) Mr Tsotne Gozalishvili (GRENA)   (Brighton)
09:00
4C - Nancy Carter (CANARIE) (until 10:30) (Brighton)
09:00 Mapping the Global Research and Education Network - Mr Ryan Davies (CANARIE Inc.)   (Brighton)
09:00 Supporting international science applications through Software Defined Exchange points - Dr Julio Ibarra (Florida International University)   (Brighton)
09:00 Transforming US and European Science Collaborations through better data movement using NetSage - Mr Edward Moynihan (Indiana University) Jennifer Schopf (Indiana University)   (Brighton)
10:30
Demonstration - Simona Venuti (Consortium GARR) Fabio Farina (Consortium GARR) (until 11:00) (Demo Room)
10:30 --- Morning Coffee ---
11:00
5A (until 12:30) (Brighton)
11:00 The History of Fire Escapes - Tanya Reilly (Squarespace)   (Brighton)
11:45 Climate Change: Sharing large scale data and knowledge to help save the world - Paulo Artaxo (Universidade de Sao Paulo)   (Brighton)
09:00
8A - Carina Kemp (until 10:30) (Brighton)
09:00 Data cubes: taking analysis from a trickle to an ocean - Mr Christopher John Atherton (GÉANT Association)   (Brighton)
09:00 DataSuds : an open repository for research data in southern countries. - Dr Jean-Christophe DESCONNETS (IRD) Mr Michel LABADIE (IRD)   (Brighton)
09:00 Pain Free Publication and Preservation - Paul Stokes (Jisc) John Kaye (jisc)   (Brighton)
09:00
8B - JP Velders (Universiteit van Amsterdam) (until 10:30) (Brighton)
09:00 Optical Network Updates - Mr Chin Guok (ESnet) Chris Wilkinson (Internet2) Guy Roberts (GEANT Association)   (Brighton)
09:45 Optical Challenges - Mr Marc Lyonnais (Ciena)   (Brighton)
09:00
8C - Paul Dekkers (until 10:30) (Brighton)
09:00 Enhancing Trust and Reliability for eduroam - Miroslav Milinović   (Brighton)
09:00 Extending eduroam in the US to K-12 and Beyond - Mike Zawacki (Internet2)   (Brighton)
09:00 The evolution of eduroam - Mr Stefan Winter (RESTENA Foundation)   (Brighton)
09:00
8D - Alf Moens (SURFnet) (until 10:30) (Brighton)
09:00 Automatic DDoS detection and mitigation using XDP - Thanos Giannopoulos (GRNET)   (Brighton)
09:00 Prioritization and decision aiding for better network security monitoring and incidents handling - Dr Maciej Miłostan (PSNC, PUT) Mr Michał Muras (PSNC)   (Brighton)
09:00 Time Series Analysis of Threat Intelligence Feeds - Mr Jan Kohlrausch (DFN-CERT Services GmbH)   (Brighton)
10:30
Demonstration - Yatish Kumar (ESnet) Mr Gordon Brebner (Xilinx Labs) (until 11:00) (Demo Room)
10:30 --- Morning Coffee ---
11:00
9A - Klaas Wierenga (GEANT) (until 12:30) (Brighton)
11:00 Community Cloud Offerings - Mr Dan Still (CSC)   (Brighton)
11:00 OCRE – driving waves of commercial digital services adoption across the research community - David Heyns (GEANT)   (Brighton)
11:00
9B - Rob Evans (Jisc) (until 12:30) (Brighton)
11:00 CLONETS-DS – Clock Network Services-Design study; Strategy and innovation for clock services over optical-fibre networks - Harald Schnatz (Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Braunschweig, Germany)   (Brighton)
11:00 First industrial grade optical frequency link deployment over RENATER network for ultrastable frequency transfer - Paul Eric Pottie (LNE-SYRTE)   (Brighton)
11:00 Quantum Key Distribution - Mr Piotr Rydlichowski (Institute of Bioorganic Chemistry Poznan Superecomputing and Networking Center) Mr Guy Roberts (GEANT)   (Brighton)
11:00
9C - Giorgos Konnis (CYNET) (until 12:30) (Brighton)
11:00 A safe harbor against the network's risks tsunami SCARR, the new network vulnerability scan service by GARR - Fabio Farina (Consortium GARR)   (Brighton)
11:00 Cresting the Wave of Collaboration and Surfing Towards a Cybersecure Future! - Barb Carra (Cybera) Bala Kathiresan (BCNET)   (Brighton)
11:00 eduVPN: just when we thought it was going so well, we met some end users… - Dr Tangui Coulouarn (DeiC)   (Brighton)
11:00
9D - Tom Fryer (GÉANT) (until 12:30) (Brighton)
11:00 Infrastructure and services for the education sector across Europe - Mr Michał Zimniewicz (PSNC)   (Brighton)
11:00 Services for Schools: An integrated adapted approach using Policy-led Multi-Criteria Analysis - Damir Regvart (CARNET) Dragana Kupres (CARNET)   (Brighton)
11:00 Strengthening education at Slovenian schools through Improved ICT infrastructure (SIO-2020) - Mrs Alenka Starc (Arnes)   (Brighton)
09:00
Side Meeting - Justin Knight (Jisc) (until 12:30) (Hilton Metropole Brighton)
09:00
Side Meeting - Casper Dreef (GÉANT) (until 17:30) (Hilton Metropole Brighton)
09:00
Side Meeting - Gyöngyi Horváth (GÉANT) (until 17:30) (Hilton Metropole Brighton)
09:00
Side Meeting -Mr Roland Hedberg (until 12:30) (Hilton Metropole Brighton)
09:00
Side Meeting -Ms Sigita Jurkynaite (GÉANT) (until 17:30) (Hilton Metropole Brighton)
09:00
Side Meeting -Ms Ivana Golub (PSNC) (until 12:30) (Hilton Metropole Brighton)
PM
14:00
Side Meeting - Tom Fryer (GÉANT) (until 17:30) (Hilton Metropole Brighton)
14:00
Side Meeting (until 17:30) (Brighton)
18:30
Social Event (until 20:00) (i360 Viewing Tower)
12:30 --- Lunch ---
14:00
2A - Nicole Harris (GÉANT) Nicholas Mbonimpa (Research and Education Network for Uganda (RENU)) (until 15:30) (Brighton)
15:30 --- Afternoon Coffee ---
15:30
Demonstration - Tom Fryer (GÉANT) Bharti Nagpal Mr Ryan Davies (CANARIE Inc.) (until 16:00) (Demo Room)
16:00
3A - Claudio Allocchio (GARR) (until 17:30) (Brighton)
16:00 On premise email collaborative platform provided to the French Research and Education community: Yes we can ! - Laurent Aublet-Cuvelier (GIP RENATER)   (Brighton)
16:00 Sustainable Conferences - Virtual Conferences' positive impact on the environment and on knowledge sharing - Markus Schneider (Karlstad University, Sunet) Ms Birgitta Hemmingsson (ITHU, Mid Sweden University)   (Brighton)
17:00 CERN’s journey to Open Source - Hannah Short (CERN)   (Brighton)
16:00
3B - Anna Wilson (HEAnet) (until 17:30) (Brighton)
16:00 Automate All The Things! - Mr David Wilde (AARNet Pty Ltd)   (Brighton)
16:00 Integration and automation of the circuit provisioning - Michal Hažlinský (CESNET, a.l.e.)   (Brighton)
16:00 Operational Inertia: Overcoming human factors to effect change - John MacAuley (ESnet) Mr Hans Trompert (SURFnet)   (Brighton)
16:00
3C - Maciej Brzezniak (PSNC) (until 17:30) (Brighton)
16:00 ACE – The AARNet Cloud Ecosystem – A strategy for frictionless research for our Researchers - Mr David Wilde (AARNet Pty Ltd)   (Brighton)
16:00 CS3Mesh4EOSC – Federated Collaboration Platform for Researchers (and the Quest for a Snappy Name) - Jakub Moscicki   (Brighton)
16:00 GARR Workplaces - Claudio Pisa (Consortium GARR)   (Brighton)
16:00
3D - Marina Adomeit (SUNET) (until 17:30) (Brighton)
16:00 eduTEAMS: Connecting communities and services in EOSC - Christos Kanellopoulos (GÉANT)   (Brighton)
16:00 It’s Not Just a Destination – It’s a Journey: IdP Discovery, Attribute Release, User Experience - Ralph Youngen (ACS) Heather Flanagan (Spherical Cow Consulting)   (Brighton)
16:00 Running a cloud identity provider platform — technology is the easy part - John Scullen   (Brighton)
17:30
Social Event (until 19:00) (Hilton Metropole Brighton)
20:30
Social Event (until 00:00) (The Mesmerist)
12:30 --- Lunch ---
12:45
Demonstration - Jan Kundrát (CESNET) (until 13:15) (Demo Room)
14:00
6A - Anna Wilson (HEAnet) Nicole Harris (GÉANT) (until 15:30) (Brighton)
15:30 --- Afternoon Coffee ---
15:30
Demonstration -Mr Bartlomiej Idzikowski (PSNC) (until 16:00) (Demo Room)
16:00
7A - Ann Harding (until 17:30) (Brighton)
16:00 It's not you, it’s me - but let's stay friends! Or why we are having a hard time to get rid of services - Renato Furter (SWITCH)   (Brighton)
16:00 On the shoulders of giants: no-brainer service deployment - Anna Wilson (HEAnet)   (Brighton)
16:00 Rebuilding foundations: Automating VM and Service deployment in NORDUnet - Henrik Thostrup Jensen (NORDUnet)   (Brighton)
16:00
7B - Nicholas Mbonimpa (Research and Education Network for Uganda (RENU)) (until 17:30) (Brighton)
16:00 Stateful Edge Computing, Use Cases and a Path to 400G Line Rate FPGA Processing - Mr Yatish Kumar (ESnet)   (Brighton)
16:00 There’s plenty of programming space at the network data plane - Mauro Campanella (GARR)   (Brighton)
16:00 White Box for Research and Education - Xavier Jeannin (RENATER)   (Brighton)
16:00
7C - Hannah Short (until 17:30) (Brighton)
16:00 EduID - Forging one student identity - Mr Maarten Kremers (SURFnet) Peter Clijsters   (Brighton)
16:00 Enabling students to vote in government elections… What? Why? How? - Dr Rhys Smith (Jisc) Dr Phil Smart (Jisc)   (Brighton)
16:00 MyAcademicID: connecting services, building trust, empowering students - Licia Florio (GÉANT) Victor Aguilar (European University Foundation)   (Brighton)
19:00
Social Event (until 23:00) (Venue to be announced)
12:30 --- Lunch ---
12:45
Demonstration - Maor Leon (ECI Telecom) (until 13:15) (Demo Room)
13:20
Demonstration - Peter Szegedi (Oracle) (until 13:50) (Demo Room)
14:00
10A - Leandro Guimaraes (RNP) (until 15:30) (Brighton)
14:00 Adding 4,000 cores to GRNET OpenStack cloud during lunch break - Mr Stamatis Katsaounis (GRNET) Alexandros Soumplis (GRNET)   (Brighton)
14:00 Ceph in the real world - what have we learned - Mr Bruvik Anders (Safespring)   (Brighton)
14:00 Openstack performance and tenant-based network monitoring with dockerized ELK stack - Mr Emrah Akkoyun (TUBITAK ULAKBIM)   (Brighton)
14:00
10B - Mian Usman (GÉANT) (until 15:30) (Brighton)
14:00 A GUI to enable network troubleshooting with perfSONAR on-demand measurements - Mr Antoine Delvaux (Poznań Supercomputing and Networking Center) Ljubomir Hrboka (CARNET)   (Brighton)
14:00 Managing the small-node mesh at scale - Mr Stephen Walsh (AARNet)   (Brighton)
14:00 Monitoring NREN with netflow - Mr Onur BEKTAŞ (TUBITAK ULAKBIM)   (Brighton)
14:00
10C - Ieva Muraškienė (LITNET) (until 15:30) (Brighton)
14:00 Challenges and Opportunities In Quantum Communications and Networking - Mr Joel Mambretti (International Center for Advanced Internet Research Northwestern University)   (Brighton)
14:00 How to better collaborate with Industry and tap in to $Billions in Networking R&D Intelligence. - Rodney Wilson (Ciena Corporation)   (Brighton)
14:00 Optical Time & Frequency Network - Xavier jeannin (RENATER)   (Brighton)
14:00
10D - Sabine JAUME-RAJAONIA (RENATER) (until 15:30) (Brighton)
14:00 Hoist the Sails … EOSC at TNC - Edit Herczog (GÉANT) Alberto Perez Gomez (RedIRIS) Sarah Jones (EOSC Executive Board member/Digital Curation Centre) Ronan Byrne (HEANET) Ms Cathrin Stöver (Executive Board member/GÉANT) Jean-Francois Abramatic (EOSC Executive Board member) Jan Hrusak (EOSC Executive Board Member)   (Brighton)
15:30 --- Afternoon Coffee ---
16:00
11A (until 17:30) (Brighton)
16:00 Research infrastructures: transformative capabilities on a global scale - Dr Adam Lewis (Digital Earth Africa )   (Brighton)
18:00
BoF (Birds of a Feather meeting) - Laura Paglione (Spherical Cow Group) (until 20:00) (Hilton Metropole Brighton)
18:00
BoF (Birds of a Feather meeting) - Casper Dreef (GÉANT) (until 20:00) (Hilton Metropole Brighton)
18:00
BoF (Birds of a Feather meeting) - Chris Atherton (GÉANT) (until 20:00) (Hilton Metropole Brighton)
18:00
BoF (Birds of a Feather meeting) - Gyöngyi Horváth (GÉANT) (until 20:00) (Hilton Metropole Brighton)
18:00
BoF (Birds of a Feather meeting) - Tangui Coulouarn (DeiC) (until 20:00) (Hilton Metropole Brighton)
14:00
Side Meeting - Magdalena Rzaca (Geant) (until 17:30) (Hilton Metropole Brighton)
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×